تبرسو در شهرستان کلاردشت

نام منطقه : تبرسو (طبرسو)

جمعیت بومی : 80 خانوار شامل 290 نفر

گویش : کردی و گیلکی

طول جغرافیایی : 51.20886460

عرض جغرافیایی : 36.49661215

ارتفاع از سطح دریای آزاد : 1143 متر

فاصله تا مرکز شهر کلاردشت (حسن کیف) : 5.7 کیلومتر
منطقه تبرسو یکی از مناطق بکر و زیبای کلاردشت است که 5.7 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد و در دامنه جنوب جنگل های کلاردشت واقع شده است از شمال به دشت و زمین های زراعی و مسکونی و از غرب به منطقه لاهو و از شرق به تپه واسط بین پی قلعه و تبرسو (قلا کوتی به گویش محلی یا قلعه کوتی ) مشرف است.تبرسو به لحاظ توپوگرافی زمین مشرف به مشرق و جنوب شرقی است.

DSC_0543
تبرسو دارای 80 خانوار شامل 290 نفر جمعیت است که با احتساب خوش نشین ها به 150 خانوار حدود 500 نفر میرسد گویش مردمان تبرسو کردی و گیلکی است .دلیل نام نهادن این منطقه به گفت قدیمان وجود سنگی بوده است که در گذشته تبرهای خود را رو آن تیز میکرده اند “تبر” ابزار برش درختان
و “سو” در گویش محلی به معنای ساییدن که در واقعی تیز کردن لبه تبر را معنی میدهد شیوه نوشتاری تبرسو در اسناد ممکن است بصورت “تبرسو” نیز باشد.
پیشه اصلی مردمان تبرسو در گذشته کشاورزی و دامداری بوده است و نزدیکی به جنگل و وجو زمین های مرغوب جهت کشت محصولات و باغ داری مناسب است.
تبرسو یک مدرسه ابتدائی با نام شهید پورکایان دارد که دانش آموزان پی قلعه و تبرسو در آن تحصیل میکنند که در حال حاضر بدلیل کاهش جمعیت و مهاجرت به شهر جمعیت دانش آموزان کاهش یافته است.

DSC02654

تبرسو دارای جنگل زيبایی است كه با درختان سرسبز پوشانده است و سالانه مورد بازديد مسافران قرارمي گيرد. مناطق معروف جنگلی با نام ها ” گزنا بيت ” ، ” چشمه خنيك ” ، دمخوران، اكيله سر، و… وجود دارد غار دیو چاه در جنگل واقع است حیوانات جنگل های منطقه شامل گراز وحشی ، خرس ، گوزن ، گرگ ، شغال ، پلنگ و سمور است و پرندگانی چون قرقاول و کبوتر وحشی ، سار و شاهین نیز در این جنگل ها سکونت دارند.میوه های جنگلی مانند ازگیل جنگلی ، گلابی وحشی ، سیب جنگلی ، تمشک و … در این جنگل تغذیه مناسبی برای حیوانات جنگل است.
محل یک کافی شاپ بنام آریو دارد که محلی دنج و خنک با چشم انداز عالی محسوب میشود.
محل یک امامزاده با نام درویش رستم (ع) دارد که در مزار واقع است ظهر روز عاشورای هر سال مردمان بومی جهت برگزاری مراسم عاشورا در جوار این امامزاده گردهم می آیند.

 تبرسو

تبرسو

جاده های داخلی محلآسفالت شده است و رفت و آمد در آن براحتی صورت میگیرد. شورای این منطقه از گذشته تاکنون فعالیت های عمرانی روستا داشته و هم اکنون نیز اعضای شورا و دهیار در امور توسعه روستا و رفع موانع و مشکلات تلاش میکنند.
جاده جنگلی که از کلنو آغاز شده و به گرکپس میرسد از جنگل محل نیز میگذرد ولی امکان تردد برای خودرو های سواری وجود ندارد هوای این منطقه خنک است بدلیل غروب سریع آفتاب در این منطقه و قرار گیری در دامنه جنوبی جنگل چشم انداز خوبی برای بازدیدکنندگان و ساکنین فراهم میکند.

طرح هادی این منطقه روستایی است و آخرین نسخه موجود مربوط به سال 1389 است.

*****هرگونه کپی برداری از مطلب ذکر شده بدون کسب اجازه از کلارویلا دات کام غیر مجاز و پیگرد قانونی خواهد داشت.*****